Prešov 29. apríla (TASR) – Stabilizácia svahov v lokalitách Pod Wilec hôrkou a na Horárskej ulici v Prešove, kde došlo v júni minulého roka k zosuvom pôdy, si bude vyžadovať veľké investície. Hlavný architekt mesta Vladimír Ligus informoval, že radnica má k dispozícii geologický prieskum i návrh opatrení, ktoré by sa mali realizovať na ploche 54,5 hektára.
"Ak by sa mal trvalo stabilizovať svah na ulici Horárskej, tak treba na to asi 1,5 milióna eur a v lokalite Pod Wilec hôrkou asi štyri milióny eur bez DPH," uviedol Ligus. Doplnil, že čiastočné povrchové odvádzanie vody zo svahu už urobili v rámci záchranných prác a momentálne Ministerstvo životného prostredia SR pripravuje verejné obstarávanie na ďalšiu etapu odvodňovacích prác.
Podľa Ligusa geologické prieskumy potvrdili, že hlavné príčiny sú prírodného charakteru a nestabilita svahov je daná geologickým zložením flyšových vrstiev a ich sklonom smerom do údolí. Extrémne zrážky podľa odborníkov spôsobili, že sa v istých hĺbkach vytvorili klzné vrstvy. Ligus doplnil, že ďalšou príčinou je aj podomletie pôdy v lokalite pod Wilec hôrkou vplyvom rieky Torysa a na Horárskej miestnym potokom.
Odborníci nevylúčili ani to, že k zosuvu prispela aj činnosť človeka. V niektorých prípadoch mohla byť stabilita svahu narušená výstavbou, ale aj plošnou ťažbou dreva v lesoch.
Hlavný architekt doplnil, že spracovatelia prieskumu navrhli systém povrchového aj hĺbkového odvodnenia dotknutého územia a opornú pilótovú stenu, ktorá by mala chrániť nehnuteľnosti.
Navrhované technicko-sanačné opatrenia sú rozdelené do niekoľkých kategórií. V oboch lokalitách by malo byť vybudovaných okolo 5,5 kilometra odvodňovacích rigolov a ďalších 1,5 km drenážnych rýh. Stabilizáciu by mali podporiť horizontálne vrty, ktoré by dokázali odvádzať vodu zo svahov. Objekty v lokalitách by malo chrániť niekoľko úsekov kotvenej pilótovej steny s celkovou dĺžkou asi 850 metrov.
Ďalším z opatrení, ktoré predpisuje správa, je zmena využitia v územnom pláne mesta, čo už vlastne mesto prijalo. "V tých najkritickejších pásmach sa vylučuje výstavba, na okrajoch týchto zosuvných území je možná výstavba, ale len za podmienky spracovania inžiniersko-geologického posudku pre každú jednu stavbu," vysvetlil Ligus.
Jedno z oparení sa dotkne hospodárenia v mestských lesoch, ktoré by mali v blízkosti týchto lokalít plniť ochrannú úlohu a nebude tu prebiehať plošná ťažba.
Ligus konštatoval, že búracie povolenie je vydané na jeden rodinný dom v lokalite pod Wilec hôrkou, ďalších päť domov v oboch lokalitách je vážne narušených. Dodal, že kým sa neurobia zásadné opatrenia na sanáciu svahu, mali by vlastníci domov zvážiť rozsah opráv.
0